top_image

Londýn 2012 očami V. Gubrického

Londýn 1. augusta - Ďalším pokračovaním našej rubriky, Londýn 2012 očami V. Gubrického je "futbalový deň" v Londýne na hrách 30. letnej olympiády. Isto by sa každý z nás rád pozrel na anglický národný futbalový štadión Wembley.

Dnes bola naša futbalová streda  (1. augusta)

Avšak, začali sme ju pred poludním pred Buckinghamským palácom, kde sme si pozreli výmenu stráží a porobili nejaké tie povinné fotky. Už je tu v okolí všetko pripravené i na súťaže, ktoré sa tu budú odohrávať, respektíve tu budú štartovať  - ak sa nemýlim chôdza a maratón, ale možno i niečo ďalšie.
Samozrejme nás pri tom sprevádzalo Londýnske počasie, znovu čo to spŕchlo, potom zas vyšlo slnko. Tuším sme tu doteraz mali len jeden deň, kedy vôbec nepršalo. Po  obede a tradičných obchodoch ( inak tretry do 40 libier...), sme sadli na metro a zamierili do Wembley. Ono to mame vlastne po ceste domov, pretože bývame v piatom Londýnskom obvode tým istým smerom a od Wembley sme asi 4 zastávky metrom.

Náš atraktívny zápas Južná Kórea - Gabon mal výkop o 17.00. Keď som ešte doma zistil, na aký zápas ideme, mal som predstavu, že tu bude taká priemerná slovanistická návšteva. Avšak už  cesta zo stanice na štadión nasvedčovala, že ľudí  zvedavých na anglický národný futbalový štadión je viac. Štadión samotný je krásna, impozantná stavba. Je v podstate nový a veľmi moderný. Takže sú tam také samozrejmosti ako eskalátory, ktoré Vás vyvezú na vyššie poschodia a pod. Keď sme našli svoj  vchod na tribúnu (vchod  číslo 507), tak nás uchvátil pohľad na nádherný futbalový kotol. Boli sme skoro na najvyššom poschodí a preto sme mali tento nádherný výhľad. A čo človek nečakal, kotol bol plný divákov. Ako som sa v priebehu  zápasu dozvedel, tak ich bolo presne 76 924. Do plnej kapacity (90 000) je to síce ešte dosť, ale i tak je to ako keby bola na futbale komplet Trnava aj s okolitými dedinami.

Inak, ako som sa dočítal v dnešnom London Evening Standard, včera vo Wembley na zápase žien Anglicko - Brazília padol britský rekord v návštevnosti na ženskom futbale: prišlo 70 584 divákov. ( inak v uvedených  novinách rozoberajú aj najhroznejšie športové odevy olympiády a samozrejme sme tam... v spoločnosti Azerbajdžanu, Kolumbie, Číny a Ukrajiny. Pri našom odeve je  len otázka: Really???)

Ale vráťme sa k futbalu. Čo ma trochu prekvapilo, pri takom počte ľudí, bola doteraz najslabšia prehliadka pri vstupe a nešlo sa vôbec cez detektor. Myslím, že týmto dosť riskujú. Čo sa týka samotného zápasu, tak to som bol tiež veľmi milo prekvapený. Zápas bol veľmi kvalitný, a aj keď skončil 0:0 bolo sa ozaj načo pozerať. Naša repre by tu asi dosť pohorela. Posielam samozrejme aj nejaké fotky, kde môžete vidieť ako to  tam vyzeralo a taktiež je tam jasne vidieť, ako sa štadión vyprázdnil 10 minút po zápase! Samozrejme že sa vytvorila veľká rada smerom k metru, ale oni to tu už majú zmáknuté. Pekne ľudí porozdeľovala jazdecká polícia na koňoch, (mimochodom veeeľmi slušní a prívetiví - policajti i kone - každý z tisícov ľudí ich hladkal , samozrejme myslím kone :-) a oni sa ani nepohli) do jednotlivých zón, aby náhodou niekoho neušliapali a pomaly ich pekne lifrovala na prichádzajúce vlaky metra v intervaloch troch minút. Za hodinu a 20 min po zápase sme boli doma.

Inak, neviem či som spomínal, ale v metre sme mali jedno prekvapenie. Hneď prvý deň. Keď sme sa vyviezli do mesta a prestupovali sme, ako odišiel náš vlak tak sa pred nami objavil na stene veľký billboard  - This is Slovakia (fotka je v galérií). Ostal som úplne paf, či dobre vidím. Slovensko má počas olympiády  reklamu priamo v Londýne ako jeden z mála štátov (videl som maximálne ešte dva). Je to vec, ktorá ma veľmi potešila. Na tých nástupištiach stoja teraz ľudia z celého sveta...
Dúfam, že vo štvrtok  prispejú k našej propagácii aj vodáci. Už by sme si tu radi pri vyhlasovaní víťazov i zaspievali. Tak sa snáď dočkáme.
 

V. Gubrický 


P.S.:  Teraz po polnoci som čítal článok na www.pravda.sk, že po polroku sa ozval exminister financií  I. Mikloš a bola tam aj otázka, že kde sa mediálne stratil. Ja som ho v stredu stretol medzi divákmi v areáli na divokej vode. Predpokladám, že zajtra tam bude zase, tak  ak potrebuje niekto z novinárov  niečo odkázať som k dispozícii... ;-)

Londýn 2012 očami V. Gubrického

« October 2023 »
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
asdfsadfasdfsa
alt

Newsletter

Registrácia k odberu noviniek o našej činnosti.

Sponzori

 

trnavská teplárenská  Translata http://www.relax-team.sk/ empire-centrum  
          

Partneri

 

kompava Západoslovenský atletický zväz